Zagrożenia zimą
Zima to okres dla nas szczególny, czas korzystania z atrakcji na śniegu, wypoczynku podczas ferii, świątecznych spotkań z rodziną czy karnawałowej zabawy z przyjaciółmi. Niestety to także czas bardzo trudnych warunków atmosferycznych – wcześniej zapada zmrok, poruszanie po drogach wymaga większej ostrożności, a niska temperatura powietrza oraz niewłaściwa zabawa na śniegu czy lodzie może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Chcąc więc uniknąć zimowych zagrożeń, powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży:
• Zawsze informujemy rodziców lub opiekunów, gdzie wychodzimy, z kim i kiedy wrócimy.
• Bawmy się w grupie z innymi rówieśnikami, unikając miejsc ustronnych i ciemnych.
• Do zjazdów na sankach czy nartach wybieramy górki, które są z dala od ulicy, akwenów, czy rzeki.
• Jeżdżąc na nartach, zawsze ubieramy kask.
• Nie wchodźmy na zamarznięte jeziora, rzeki czy inne zbiorniki wodne.
• Nie rzucajmy soplami czy bryłami lodu, a bawiąc się śnieżkami, zachowajmy ostrożność.
• Nigdy nie oddalajmy się z osobami obcymi, osobom takim nie otwierajmy też drzwi domu czy mieszkania.
• Po zmroku nośmy odblaski, poruszajmy się chodnikiem, a w ostateczności lewym poboczem drogi. Przez jezdnię przechodźmy wyłącznie w miejscach oznaczonych.
W górach:
• Jeżeli wychodzimy w góry, oceńmy realnie swoje możliwości i umiejętności.
• Pamiętajmy o ubiorze adekwatnym do warunków atmosferycznych, które w górach mogą się błyskawicznie pogorszyć.
• Zadbajmy o odpowiednie wyposażenie i wysłuchajmy komunikatów o warunkach atmosferycznych.
• Poinformujmy najbliższych, gdzie i z kim się wybieramy.
• Warto również zadbać o ściągnięcie dostępnej darmowej aplikacji Ratunek, która w razie nagłej kryzysowej i nieprzewidzianej sytuacji, pozwoli ratownikom sprawnie i skutecznie ustalić aktualną lokalizację osób i, co za tym idzie, udzielić skutecznej pomocy.
Bezpieczeństwo na stokach
Wszystkim narciarzom i snowboardzistom policja przedstawia Dekalog Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS):
1. Poszanowanie dla innych osób. Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby.
2. Panowanie nad szybkością i sposobem jazdy. Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności oraz rodzaju, stanu trasy i warunków atmosferycznych.
3. Wybór toru jazdy. Narciarz jadący powyżej musi ustalić taki tor jazdy, aby nie zagrażać narciarzowi jadącemu poniżej.
4. Wyprzedzanie. Wyprzedzać można zarówno po stronie dostokowej, jak i odstokowej, po stronie lewej lub prawej, lecz wyłącznie w takiej odległości, która nie stworzy zagrożenia dla wyprzedzającego.
5. Ruszanie z miejsca i poruszanie się w górę stoku. Narciarz lub snowboarder korzystający z oznakowanej drogi zjazdu przy dołączeniu się do ruchu lub podejściu w górę stoku, musi spojrzeć w górę i w dół, aby upewnić się, że może to uczynić bez spowodowania zagrożenia dla siebie i innych.
6. Zatrzymanie na trasie. Należy unikać zatrzymywania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności.
7. Podchodzenie i schodzenie. Narciarz lub snowboarder musi podchodzić, lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.
8. Przestrzeganie znaków narciarskich. Każdy narciarz powinien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.
9. Zachowanie się w razie wypadku. W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu powinien udzielić pomocy poszkodowanemu.
10. Obowiązek ujawnienia tożsamości. Każdy narciarz, snowboarder, obojętnie czy jest sprawcą wypadku, poszkodowanym czy świadkiem, musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe.
Źródło: Urząd Miejski w Bielsku-Białej
Może to Ci się spodoba
Miał być Troclik, jest Osiedle Karpackie
10 września Karpacka Spółdzielnia Mieszkaniowa świętowała 40-lecie swoje działalności. Były gratulacje, kwiaty i resortowe odznaczenia dla zasłużonych pracowników spółdzielni. W spotkaniu udział wzięli prezesi pozostałych spółdzielni mieszkaniowych z Bielska-Białej, a
Pożar barakowozu na ulicy ks. Stanisława Brzóski
Cztery zastępy straży pożarnej gasiły dzisiejszej nocy pożar barakowozu na ulicy ks. Stanisława Brzóski w Bielsku-Białej. Nikt nie został poszkodowany. Informacja o pożarze wpłynęła do stanowiska kierowania PSP o godzinie
Kolejne 2 złote medale Szymona Kulki na Światowych Igrzyskach Służb Mundurowych w Los Angeles
Kolejne doskonałe informacje docierają do Gorlic z Los Angeles, gdzie odbywają się XVII Światowe Igrzyska Służb Mundurowych. Sierżant Szymon Kulka – biegający policjant Posterunku Policji w Uściu Gorlickim – do
„Handel ludźmi”
W ramach realizacji „Krajowego Planu Działań przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2016-2018”, w miesiącu maju b.r., policjantki Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przeprowadziły w Galicyjskim Centrum Integracji Społecznej
Z jakich potraw słyną kraje na świecie?
Kuchnia różnych krajów opowiada barwne historie o ich kulturze, historii i duchu. W niektórych przypadkach trudno jest wybrać tylko jedno danie, które reprezentowałoby dany kraj. Kuchnia niektórych narodów rozwijała się
Uniwersytet Jagielloński gruntownie modernizuje swój kampus medyczny
Collegium Medicum, czyli kampus medyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zostanie gruntownie odnowiony. Będzie to możliwe dzięki współpracy uczelni z partnerem prywatnym – spółką Neoświat. Jak wyjaśnia prof. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. Collegium
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!