Gaja zaprasza do Tajemniczego Ogrodu

Gaja zaprasza do Tajemniczego Ogrodu

Kolejne już wydarzenie edukacyjne w Tajemniczym Ogrodzie odbędzie się 23 maja. Klub Gaja zaprasza uczniów z bielskich szkół i mieszkańców w godzinach 9.30-14.00. Ogród, który powstaje na nieużytku cmentarza żydowskiego, to wspólna inicjatywa właśnie Klubu Gaja, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej i miasta Bielska-Białej.

W Tajemniczym Ogrodzie, który powstaje przy zaangażowaniu wielu ludzi i instytucji, edukatorzy Klubu Gaja prowadzą aktywną edukację ekologiczną połączoną z poznawaniem przyrody i historii miejsca z pracami w terenie. W programie poniedziałkowego wydarzenia jest m.in. spacer dendrologiczny, sprzątanie ogrodu i usuwanie rdestowca ostrokończystego – gatunku inwazyjnego, groźnego dla rodzimej przyrody – zajęcia o pszczołach dzikich i miodnych, warsztaty budowy budek lęgowych dla ptaków, które zostaną zamontowane w ogrodzie oraz wspólne sadzenie krzewów.

– Tajemniczy Ogród jest oazą zieleni w centrum Bielska-Białej. Stanowi on ostoję licznych gatunków ptaków, których liczba uzależniona jest od dostępu do pokarmu i miejsc gniazdowania. W trosce o awifaunę wskazane jest dosadzenie krzewów stanowiących bazę pokarmową dla ptaków, takich jak: jarzębina, dziki bez czarny czy głóg. Krzewy te przyczynią się także do zwiększenia bogactwa zapylających je owadów oraz będą cieszyć swoim pięknem i zapachem osoby odwiedzające to niezwykłe w naszym mieście miejsce – komentuje biolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Zbigniew Wilczek.

Prezes Klubu Gaja Jacek Bożek podkreśla: – Miasta zmieniają swoje podejście do przyrody. Powoli dociera do nas wszystkich, że jesteśmy od niej zależni. To właśnie jest podstawą działań społecznych i współpracy dla dobra nas wszystkich. Zrozumienie powiązań i współzależności pomiędzy ludźmi i światem przyrody. W naszej pracy budujemy kapitał społeczny wokół wartości, jaką jest środowisko naturalne. Dobrze, że mamy rozumiejących to partnerów z bardzo różnorodnych środowisk.

Tajemniczy Ogród powstaje w ramach projektu Klubu Gaja Święto Drzewa – ogrody dla klimatu i realizowany jest we współpracy z miastem Bielsko-Biała, Gminą Wyznaniową Żydowską i Galerią Bielską BWA.

Projekt Święto Drzewa – ogrody dla klimatu odbywa się przy dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Obecnie trwają prace nad stworzeniem pełnobranżowej dokumentacji projektowej zagospodarowania Tajemniczego Ogrodu wraz z uzyskaniem pozwoleń.

Źródło: Urząd Miejski w Bielsku-Białej

Previous Elżbieta Rosińska wyróżniona
Next Stanisław Perucki zasłużony dla miasta

Może to Ci się spodoba

Młodzi podtrzymują strażacką tradycję

I Ogólnopolska Olimpiada Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych odbyła się 11 września w Bielsku-Białej. W zawodach startowało 28 drużyn z całej Polski. W generalnej kwalifikacji zespołowej pierwsze miejsce zajęła MDP Stare Bielsko.

Od września 2017 r. szkoły mają mieć możliwość wyboru podręcznika

Zgodnie z nowymi propozycjami resortu edukacji, które po fazie konsultacji społecznych trafiły do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów, szkoły będą miały możliwość wyboru podręcznika. Wydawcy edukacyjni są zadowoleni i zapewniają, że na

Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa

Ważna informacja dla tych, którzy planują budowę czy remont domu. Na 25 września zaplanowano Dzień Otwarty. W ramach jednodniowej akcji w punktach konsultacyjnych inżynierowie budownictwa będą udzielać pomocy indywidualnym inwestorom

31. Bielskie Spotkania Teatralne za nami

W miniony weekend w Domu Kultury w Kamienicy odbyła się 31. już edycja Bielskich Spotkań Teatralnych. Od 1991 roku w ramach przeglądu wystąpiło 450 teatrów i około 8.000 młodych aktorów.

Noc Muzeów w mieście

Z okazji Mocy Muzeów w Bielsku-Białej zapraszają do siebie – Galeria Bielska BWA, Willa Sixta i Muzeum Historyczne – Zamek Sułkowskich. Każda z placówek przygotowała zwiedzanie wystaw, oprowadzania kuratorskie, pokazy

Rodzinna zabawa i oglądanie

4 września na placu Żwirki i Wigury w strefie chill odbywało się rodzinne oglądanie głównie bajek z bielskiego Studia Filmów Rysunkowych oraz filmów dokumentalnych o historii miasta prezentowanych przez Bielski

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź