Gaja zaprasza do Tajemniczego Ogrodu

Gaja zaprasza do Tajemniczego Ogrodu

Kolejne już wydarzenie edukacyjne w Tajemniczym Ogrodzie odbędzie się 23 maja. Klub Gaja zaprasza uczniów z bielskich szkół i mieszkańców w godzinach 9.30-14.00. Ogród, który powstaje na nieużytku cmentarza żydowskiego, to wspólna inicjatywa właśnie Klubu Gaja, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej i miasta Bielska-Białej.

W Tajemniczym Ogrodzie, który powstaje przy zaangażowaniu wielu ludzi i instytucji, edukatorzy Klubu Gaja prowadzą aktywną edukację ekologiczną połączoną z poznawaniem przyrody i historii miejsca z pracami w terenie. W programie poniedziałkowego wydarzenia jest m.in. spacer dendrologiczny, sprzątanie ogrodu i usuwanie rdestowca ostrokończystego – gatunku inwazyjnego, groźnego dla rodzimej przyrody – zajęcia o pszczołach dzikich i miodnych, warsztaty budowy budek lęgowych dla ptaków, które zostaną zamontowane w ogrodzie oraz wspólne sadzenie krzewów.

– Tajemniczy Ogród jest oazą zieleni w centrum Bielska-Białej. Stanowi on ostoję licznych gatunków ptaków, których liczba uzależniona jest od dostępu do pokarmu i miejsc gniazdowania. W trosce o awifaunę wskazane jest dosadzenie krzewów stanowiących bazę pokarmową dla ptaków, takich jak: jarzębina, dziki bez czarny czy głóg. Krzewy te przyczynią się także do zwiększenia bogactwa zapylających je owadów oraz będą cieszyć swoim pięknem i zapachem osoby odwiedzające to niezwykłe w naszym mieście miejsce – komentuje biolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Zbigniew Wilczek.

Prezes Klubu Gaja Jacek Bożek podkreśla: – Miasta zmieniają swoje podejście do przyrody. Powoli dociera do nas wszystkich, że jesteśmy od niej zależni. To właśnie jest podstawą działań społecznych i współpracy dla dobra nas wszystkich. Zrozumienie powiązań i współzależności pomiędzy ludźmi i światem przyrody. W naszej pracy budujemy kapitał społeczny wokół wartości, jaką jest środowisko naturalne. Dobrze, że mamy rozumiejących to partnerów z bardzo różnorodnych środowisk.

Tajemniczy Ogród powstaje w ramach projektu Klubu Gaja Święto Drzewa – ogrody dla klimatu i realizowany jest we współpracy z miastem Bielsko-Biała, Gminą Wyznaniową Żydowską i Galerią Bielską BWA.

Projekt Święto Drzewa – ogrody dla klimatu odbywa się przy dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Obecnie trwają prace nad stworzeniem pełnobranżowej dokumentacji projektowej zagospodarowania Tajemniczego Ogrodu wraz z uzyskaniem pozwoleń.

Źródło: Urząd Miejski w Bielsku-Białej

Previous Elżbieta Rosińska wyróżniona
Next Stanisław Perucki zasłużony dla miasta

Może to Ci się spodoba

30. finał WOŚP w Bielsku-Białej

Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci zagra podczas swojego 30. finału 30 stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Sercem wydarzeń związanych z finałem w Bielsku-Białej będzie tego

Pozytywna energia gospel

Kolejne już, dziewiąte warsztaty muzyki gospel odbywały się w Bielsku-Białej 7-8 maja. Po dwuletniej pandemicznej przerwie przyszedł czas na Wiosenne Warsztaty Gospel & Brian Fentress zorganizował Dom Kultury w Olszówce

31. Bielskie Spotkania Teatralne za nami

W miniony weekend w Domu Kultury w Kamienicy odbyła się 31. już edycja Bielskich Spotkań Teatralnych. Od 1991 roku w ramach przeglądu wystąpiło 450 teatrów i około 8.000 młodych aktorów.

Przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie powstał hotel dla rodzin małych pacjentów

Na krakowskim Prokocimiu wybudowano pierwszy w Polsce Dom Ronalda McDonalda. Z nowoczesnego hotelu liczącego 20 pokoi będą mogli bezpłatnie korzystać rodzice i opiekunowie pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Nowoczesny obiekt pozwoli zapewnić młodym

Nie bądźmy obojętni

W Zespole Szkół Technicznych i Handlowych w Bielsku-Białej 13 maja odbyło się spotkanie pod hasłem Nie bądźmy obojętni – zatrzymajmy nienawiść. Przygotowano monodram, wystawę fotografii oraz plakatu, a także apel,

Śpiewana gala Ikarów 2021

10 stycznia w Teatrze Polskim odbyła się gala wręczenia nagród Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki Ikar 2021. Uroczystość po pandemicznych zawirowaniach powróciła do swojej tradycyjnej daty na

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź