Beskidek wyśpiewał nagrodę

Beskidek wyśpiewał nagrodę

Kapela Beskidek z Domu Kultury Włókniarzy zajęła 3. miejsce w kategorii zespoły folklorystyczne w prestiżowym 28. Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie.

Pracująca pod kierunkiem Ilony Stolarek – stypendystki Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki 2021 – kapela uczestniczyła w festiwalu po raz pierwszy. 13 stycznia brała udział w przesłuchaniach finałowych, a 16 stycznia wystąpiła na koncercie galowym w Będzin Arenie. Nagrodę dla Beskidka w wysokości 500 zł ufundowała Noel Joy Foundation z USA.

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. Księdza Kazimierza Szwarlika ma opinię największego festiwalu kolęd w Europie. Jego historia zaczęła się w najstarszym kościele w Będzinie –świątyni Świętej Trójcy na wzgórzu zamkowym.
Już do pierwszej edycji zgłosiło się 116 uczestników, co było ogromnym wyzwaniem logistycznym, w ostatnich latach ich liczba waha się między 1500 a 1800. Łącznie we wszystkich edycjach udział wzięło 30 tysięcy uczestników.
Od 3. edycji festiwal stał się ogólnopolski, a od 19. edycji – międzynarodowy.
Będziński festiwal to wielka promocja dla młodych talentów. Przedsięwzięcie popularyzuje i promuje polskie tradycje regionalne i folklorystyczne. Obecność na nim polonijnych zespołów ze wschodu to wspaniała okazja do przypominania o polskich korzeniach mieszkańców byłych republik radzieckich i podsycanie ducha polskości.

Festiwal ma przebieg dwuetapowy – każdego roku w grudniu w niemal 40 miastach w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i Litwie odbywają się eliminacje gromadzące ok. 1 600 solistów i grup. Formuła festiwalu jest otwarta – do eliminacji zaproszeni są wszyscy, którzy ukończyli 6 lat. Można śpiewać solo i w zespołach, z instrumentami lub podkładem z płyty. Wśród prezentowanych kolęd zgodnie z regulaminem jedna musi być obowiązkowo tradycyjną polską kolędą bądź pastorałką.

Laureatem Grand Prix 28. Edycji festiwalu został Filip Płażalski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Drawsku Pomorskim.

Źródło: Urząd Miejski w Bielsku-Białej

Previous Wylądował na dachu - kierowca miał prawie 2,5 promila alkoholu we krwi w organizmie
Next 30. finał WOŚP w Bielsku-Białej

Może to Ci się spodoba

Internauci czytają coraz więcej książek

Od stycznia do końca września 2016 roku w mediach społecznościowych pojawiło się 58 tys. deklaracji o trwających, planowanych lub przeczytanych książkach. To ponad dwa razy więcej niż w tym samym okresie 2014 roku

31. Bielskie Spotkania Teatralne za nami

W miniony weekend w Domu Kultury w Kamienicy odbyła się 31. już edycja Bielskich Spotkań Teatralnych. Od 1991 roku w ramach przeglądu wystąpiło 450 teatrów i około 8.000 młodych aktorów.

W 21 szkołach ruszył projekt Małopolska Chmura Edukacji

Program Małopolskiej Chmury Edukacyjnej ma umożliwić uczniom kontakt z uczelnią, zmniejszyć wykluczenie edukacyjne poza dużymi miastami i zainteresować kierunkami studiów zgodnymi ze specjalizacją regionu. W pilotażu bierze udział 21 szkół ponadgimnazjalnych z Małopolski. Zdaniem ekspertów

Młodzi podtrzymują strażacką tradycję

I Ogólnopolska Olimpiada Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych odbyła się 11 września w Bielsku-Białej. W zawodach startowało 28 drużyn z całej Polski. W generalnej kwalifikacji zespołowej pierwsze miejsce zajęła MDP Stare Bielsko.

Rodzinna zabawa i oglądanie

4 września na placu Żwirki i Wigury w strefie chill odbywało się rodzinne oglądanie głównie bajek z bielskiego Studia Filmów Rysunkowych oraz filmów dokumentalnych o historii miasta prezentowanych przez Bielski

Pozytywna energia gospel

Kolejne już, dziewiąte warsztaty muzyki gospel odbywały się w Bielsku-Białej 7-8 maja. Po dwuletniej pandemicznej przerwie przyszedł czas na Wiosenne Warsztaty Gospel & Brian Fentress zorganizował Dom Kultury w Olszówce

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź