Pozytywna energia gospel

Pozytywna energia gospel

Kolejne już, dziewiąte warsztaty muzyki gospel odbywały się w Bielsku-Białej 7-8 maja. Po dwuletniej pandemicznej przerwie przyszedł czas na Wiosenne Warsztaty Gospel & Brian Fentress zorganizował Dom Kultury w Olszówce we współpracy z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Białej. 

Dom Kultury w Olszówce pierwsze tego typu warsztaty zorganizował w 2013 roku i przez 8. edycji prowadzili je kolejno – Zuzanna Pradela, Lea Kjeldsen, Sylwia Buchalska, Rhonda Adams, Ela Ekiert, Michał Czulak, Łukasz Kubica oraz Gabi Gąsior. Do pracy instruktora i dyrygenta podczas tegorocznych warsztatów, po raz pierwszy zorganizowanych wspólnie z Parafią Ewangelicko-Augsburską z Białej, zaproszono dr. hab. Briana FentresSa, prof. Akademii Muzycznej w Łodzi, amerykańskiego wokalistę, dyrygenta, kompozytora i producenta. To artysta swobodnie poruszający się w takich gatunkach, jak: pop, soul, R&B, gospel, jazz i funky. W 2014 roku Brian ukończył studia doktoranckie w Akademii Muzycznej w Gdańsku w dziedzinie dyrygentury artystycznej. W 2017 roku wziął udział w 8. edycji The Voice of Poland i dotarł do ścisłego finału. Współpracował z takimi sławami świata muzyki, jak: Aretha Franklin, Lyle Lovett, Kirk Franklin, Fred Hammond, Mino Cinelu, Zbigniew Wodecki, Maryla Rodowicz, Edyta Górniak, Natalia Kukulska, Marysia Sadowska, Katarzyna Cerekwicka, Mietek Szcześniak, Piotr Cugowski i TGD. 7 kwietnia 2022 roku Brian Fentress oraz Bielski Chór Gospel z towarzyszeniem bandu Domu Kultury w Olszówce pod kierownictwem Jacka Obstarczyka wystąpili podczas finałowego koncertu Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu Sacrum in Musica w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej.

Koncert finałowy 9. Wiosennych Warsztaty Gospel & Brian Fentress – odbywających się w auli Szkoły Podstawowej nr 10 im. Mikołaja Reja w Bielsku-Białej – był podsumowaniem dwudniowych zmagań, w których wzięło udział prawie 100 uczestników. Wsród nich byli między innymi wokaliści z – Bielska-Białej, Katowic, Krakowa, Łękawicy, Mysłowic, Tychów, Ustronia, Zabrza a także odleglejszego Tarnowa.

W tym trudnym dla Europy czasie pozytywna energia prowadzącego, pełnia nadziei na lepszy świat i radość z życia, udzieliła się wszystkim uczestnikom warsztatów tworzącym w finale jeden wielki, zgrany chór, brzmiący niczym najdoskonalsze organy. Nie zabrakło też wątków osobistych, Briana Fentressa, który poprowadził w swym życiu już około 200 warsztatów w różnych krajach, przyznał ze wzruszeniem, że po raz pierwszy w Polsce rozpoczął koncert zgodnie z tradycją swojego czarnego kościoła amerykańskiego, wprowadzając chórzystów tanecznym krokiem w rytmie gospel, wzbudzając tym niemałe zaskoczenie widzów.

Nawiązaniem do aktualnej sytuacji za naszą wschodnią granicą było wykonanie dwóch nostalgicznych pieśni o Ukrainie przez pochodzącą z tego kraju Weronikę Aleksandrowicz.

Podczas warsztatów oraz koncertu śpiewakom towarzyszyli muzycy: Dorota Zaziąbło – kierowniczka bendu i akompaniatorka; Mateusz Skrzyp – instrumenty klawiszowe; Adrian Staszuk – gitara; Jakub Bejda – bas i Seweryn Piętka – perkusja. Tłumaczenia i wideorejestracji dokonał Mateusz Madej. Szczególne podziękowania organizatorzy warsztatów kierują do Marty Czuderny, dyrektorki Szkoły Podstawowej nr 10 im. Mikołaja Reja, która udzieliła warsztatom gościny.

9. Wiosenne Warsztaty Gospel & Brian Fentress odbywały się pod patronatem prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego. Organizatorzy serdecznie dziękują uczestnikom warsztatów oraz widzom za wspólnie spędzony czas, a wszystkim sponsorom za wsparcie wydarzenia.

Źródło: Urząd Miejski w Bielsku-Białej

Previous BBTS Bielsko-Biała wraca do PlusLigi
Next Bezpieczny cyklista na bielskich drogach

Może to Ci się spodoba

Przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie powstał hotel dla rodzin małych pacjentów

Na krakowskim Prokocimiu wybudowano pierwszy w Polsce Dom Ronalda McDonalda. Z nowoczesnego hotelu liczącego 20 pokoi będą mogli bezpłatnie korzystać rodzice i opiekunowie pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Nowoczesny obiekt pozwoli zapewnić młodym

Beskidek wyśpiewał nagrodę

Kapela Beskidek z Domu Kultury Włókniarzy zajęła 3. miejsce w kategorii zespoły folklorystyczne w prestiżowym 28. Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Pracująca pod kierunkiem

30. finał WOŚP w Bielsku-Białej

Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci zagra podczas swojego 30. finału 30 stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Sercem wydarzeń związanych z finałem w Bielsku-Białej będzie tego

Słomiane kapelusze, kaszkiety, cylindry

Feeria kolorów i kształtów pokryła plac Ratuszowy 28 sierpnia za sprawą Parady Kapeluszy, którą w ramach Dni Bielska-Białej i 70-lecia połączenia Bielska i Białej zorganizował dla seniorów Wydział Polityki Społecznej

Młodzi podtrzymują strażacką tradycję

I Ogólnopolska Olimpiada Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych odbyła się 11 września w Bielsku-Białej. W zawodach startowało 28 drużyn z całej Polski. W generalnej kwalifikacji zespołowej pierwsze miejsce zajęła MDP Stare Bielsko.

Uniwersytet Jagielloński gruntownie modernizuje swój kampus medyczny

Collegium Medicum, czyli kampus medyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zostanie gruntownie odnowiony. Będzie to możliwe dzięki współpracy uczelni z partnerem prywatnym – spółką Neoświat. Jak wyjaśnia prof. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. Collegium

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź