Kilkadziesiąt tysięcy bylin, krzewów i drzew

Kilkadziesiąt tysięcy bylin, krzewów i drzew

To ma być park, który całkowicie odmieni tę część Bielska-Białej i przywróci rzekę miastu. Mowa o Parku Włókniarzy. Urząd Miejski w Bielsku-Białej ogłosił właśnie przetarg na roboty budowlane związane z rewitalizacją tego terenu wraz z przebudową placu Adam Mickiewicza. Termin składania ofert upływa 3 lutego br.

Jednym z głównych założeń projektu, będącego wynikiem pracy i wielkiego zaangażowania wielu osób – zarówno projektantów, urzędników, jak i samych mieszkańców, którzy brali udział w konsultacjach społecznych – jest odtworzenie historycznego układu placu Adama Mickiewicza. Powstaną tam rabaty kwiatowe z przewagą róż oraz pojawi się nowa infrastruktura w postaci dwóch pergoli domykających plac od strony północnej i południowej. Pergole zostaną obsadzone wisterią – urokliwą, pnącą rośliną o przepięknych, intensywnych, wrzosowych kwiatach. Schody prowadzące do pomnika wieszcza doczekają się remontu.

Projekt przewiduje również bardzo potrzebne w tym miejscu przywrócenie rzeki miastu. W tej chwili dojście do rzeki Białej – wschodniej granicy parku jest ograniczone przez chaszcze, krzewy i inwazyjną roślinę o nazwie rdestowiec. Dostęp w wielu miejscach jest praktycznie niemożliwy i po prostu niebezpieczny. Po rewitalizacji ma się to diametralnie zmienić. Jak? Nad rzeką powstanie taras, na który będzie można wejść z poziomu chodnika. I to nie wszystko. Będzie też zejście bezpośrednio do rzeki schodami z siedziskami – tak żeby można było dotknąć wody. Warto dodać, że inwazyjny rdestowiec musi zostać usunięty aż z 1.324 metrów kwadratowych powierzchni parku, a właściwie brzegu rzeki. Zastąpią go śliwa tarnina, dzika róża i śnieguliczka biała.

Jednym z elementów samej rewitalizacji parku jest plac zabaw. Można chyba śmiało napisać, że będzie to jedno z pierwszych tak naturalnych miejsc do zabawy dla najmłodszych w naszym mieście. Plac zostanie wysypany drewnianymi zrębkami, wyposażony w drewniane urządzenia zabawowe oraz edukacyjne – między innymi lunetę do obserwacji ptaków czy szkło powiększające do obserwacji liści. Ale też skaczące dyski – platformy na sprężynach, tor przeszkód, huśtawkę dla dwojga czy strukturę wspinaczkową i inne, w sumie 11 urządzeń.

Jednak park to przecież przede wszystkim zieleń, a tej jest na tym terenie bardzo dużo. Aktualnie w Parku Włókniarzy rosną 474 drzewa i uwaga, aż 118 zostanie dosadzonych. Wśród nich będą lipy, platany klony, kasztanowce i graby. Po to aby zapewnić właściwy poziom bezpieczeństwa cztery drzewa będzie należało wyciąć. Żywotnik, kasztanowiec i wierzba są w złym stanie zdrowotnym, a jabłoń jest po prostu sucha. Wyciętych zostanie także osiem drzew kolidujących z inwestycją, w tym pięć klonów kulistych, klon jawor i wierzby mandżurskie.
Wrażenie robi liczba krzewów, która zostanie posadzona w parku. To aż 6.246 krzewów, w tym berberysy, forsycje, jaśminowce, śnieguliczki, leszczyny, porzeczki i hortensje. Podobnie jest z bylinami. Tych będzie aż 35.637 – goździków, ostróżek, ostnic, przetaczników, jeżówek, kokoryczy, bodziszków, orlików, miodunek, poziomek, parzydeł i barwinków.
Do roślin dołączą 22 elementy ochrony fauny – to między innymi budki dla ptaków, nietoperzy i schronienia dla jeży, schronienia dla płazów oraz krzewy dla ptaków gnieżdżących się na ziemi.
Wykonawca prac budowalnych będzie musiał usunąć także 3.038 metrów kwadratowych kostki betonowej lub płyt betonowych i 4.700 metrów kwadratowych asfaltu. W zamian pojawi się 5.595 metrów kwadratowych nowych nawierzchni przepuszczalnych i trzy zdroje uliczne do poboru wody. Częścią dokumentacji jest projekt ochrony drzew, który określa sposób przeprowadzenia prac jak najmniej ingerujący w drzewostan parku. Nad inwestycją oprócz nadzoru z Urzędu Miejskiego prowadzony będzie zewnętrzny nadzór dendrologiczny.
Warto dodać również, że w parku rosną drzewa, wśród których siedem to pomniki przyrody. Mowa o skupieniu sześciu platanów klonolistnych i jednego rosnącego pojedynczo.

Projekt przewiduje także oczywiście nowe ławki, kosze na śmieci i oświetlenie. Wszystko bardzo stylowe.

Rewitalizacja parku jest realizowana w ramach projektu Aktywne przestrzenie – rewitalizacja terenów miejskich w Bielsku-Białej. Miasto pozyskało na ten cel 6.200.000 zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Park Włókniarzy jest przedostatnim z listy do wykonania. Wcześniej zmodernizowane zostały parki przy ul. Zielonej i pomiędzy ulicami Zdrojową i św. Anny. Prace będą prowadzone jeszcze w parku za Ratuszem.

Dokumentację projektowo-kosztorysową przebudowy placu Adama Mickiewicza oraz modernizacji Parku Włókniarzy przygotowała za prawie 200.000 zł firma Jerzy Wowczak Autorska Pracownia Projektowa z Krakowa. Efektem prac projektantów jest pełnozakresowa, pełnobranżowa i kompletna dokumentacja projektowo-kosztorysowa rejonu parku i placu – od ul. PCK do ul. Leszczyńskiej o powierzchni około 3 ha. Teraz Urząd Miejski szuka wykonawcy robót budowlanych. Jeśli przetarg zostanie rozstrzygnięty bez przeszkód, to wykonawca powinien wywiązać się z umowy w połowie tego roku.

Źródło: Urząd Miejski w Bielsku-Białej

Previous Policjanci zakończyli śledztwo w sprawie gigantycznych wyłudzeń finansowych
Next Uwierz w Mikołaja

Może to Ci się spodoba

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zatrzymali w Krakowie oszusta oferującego do sprzedaży podrobione zegarki znanych marek

16.03. br. podczas wspólnej akcji policjantów wydziałów dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie został zatrzymany oszust, sprzedający  poprzez  Internet podróbki zegarków

Msza święta w intencji małopolskiej Policji w Katedrze Królewskiej na Wawelu

Tegoroczne obchody Święta Policji w Małopolsce rozpoczęła uroczysta msza święta w Katedrze Wawelskiej, która odbyła się  w niedzielę, 16 lipca 2017 r. o godz.10.00. Mszę celebrował  Krajowy Duszpasterz Policji, Biskup

Legend of Rock Wrocław – Hala Stulecia 25 marca 2023

The Legend of Rock Symphonic Rock Never Dies! 25 marca 2023 Wrocław Hala Stulecia 18 listopada 2023 Katowice Spodek godz. 20:00 Spektakularna produkcja! Poczuj niesamowite emocje podczas jedynego takiego koncertu

Dajmy rzeczom drugie życie

Fundacja Ekologiczna Arka zaprasza 11 września do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych na ostatni w tym roku Charytatywny Kiermasz Ekologiczny w godz. 11.00-14.00, dzięki któremu może ratować potrzebujące pomocy zwierzęta.

Jak prać i przechowywać pościel

Pranie pościeli jest ważnym elementem dbania o swoje łóżko. Powinieneś to robić raz w tygodniu lub częściej, jeśli chcesz zachować jej świeżość. Podczas prania pościeli należy pamiętać, że różne ładunki

Wizualizują adaptację i przebudowę

Przy ul. Romana Dmowskiego w Bielsku-Białej trwają prace przy przebudowie i adaptacji budynków nr 6 i 10. Po remoncie będzie tam Centrum Seniora, powierzchnie biurowe na wynajem dla młodych przedsiębiorców,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź