Oto kilka typowych zachowań alkoholików
Możesz nie być świadomy, że twój bliski cierpi na uzależnienie. Mogło się to dziać już od jakiegoś czasu. Objawy alkoholizmu są często ukrywane przez tych, którzy nadużywają alkoholu. Trudno jest je zauważyć we wczesnym stadium. Problem często nie jest rozpoznawany, dopóki nie jest za późno. Dojście do tego punktu może zająć wiele lat. Alkoholicy funkcjonalni mogą prowadzić normalne życie, wypełniając swoje obowiązki i ukrywając nadużywanie alkoholu.
Istnieją pewne oznaki, które wskazują na wczesny alkoholizm, takie jak typowe zachowanie alkoholika. Może to być znak, że próbujesz rozwiązywać codzienne problemy za pomocą alkoholu. Z czasem mogą pojawić się bardziej oczywiste objawy.
Zauważamy zmiany w zachowaniu i nawykach danej osoby, gdy jest ona w związku z alkoholikiem. Łatwo jest zauważyć, jak dużo pije i jakie ma nawyki.
- Picie w nadmiernych ilościach,
- Intensywne picie w towarzystwie,
- Nadużywanie alkoholu,
- Alkoholizm
Przyjmuje się, że spożywa się określone ilości alkoholu. Jeśli ktoś spożywa więcej niż określoną ilość alkoholu, może to wskazywać na powagę problemu z piciem.
Kobiety, które piją więcej niż siedem drinków dziennie są uważane za zagrożone. Mężczyźni, którzy piją więcej niż 14 drinków tygodniowo są uważani za zagrożonych. W przypadku kobiet, jednorazowe spożycie alkoholu definiuje się jako wypicie czterech drinków w ciągu dwóch godzin. U mężczyzn jest to 5 drinków. Ciężkie picie definiuje się jako upijanie się ponad 4 razy w miesiącu.
DSM-5 to ocena diagnostyczna, która odpowiada na pytanie „Czy możemy ocenić, czy dana osoba ma problem alkoholowy?”. Ocena ta została opisana w osobnym artykule na naszym blogu. Bada ona kilka aspektów związanych z piciem.
Dowiedz się więcej na temat detoksu alkoholowego na stronie https://alkoholizmkrakow.pl/
Typowe zachowania alkoholika i wpływ alkoholu na mózg
Typowe zachowania alkoholika to te, które występują, gdy picie wymknęło się spod kontroli. Ponieważ alkohol może wpływać na pracę mózgu, osoby będące pod jego wpływem mogą popełniać błędy, które zagrażają im samym i innym. Poniżej wymienione są typowe zachowania alkoholika:
- Używają przemocy wobec innych.
- Picie w ukryciu,
- Gotowość do walki i atakowania innych.
- Nielogiczne działania
- Wypowiadanie raniących słów do bliskich, a następnie zapominanie o tym następnego ranka.
- Prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu,
- niewłaściwe zachowania seksualne, takie jak napaść na tle seksualnym i aktywność seksualna bez zabezpieczenia,
- Nie zwracanie uwagi na bezpieczeństwo innych i własne.
- Popełnianie przestępstw.
Badania wykazały, że alkohol może zmieniać reakcję mózgu na jego działanie. Często są oni szczęśliwi i podekscytowani. Nadużywanie alkoholu może zmienić funkcjonowanie mózgu i prowadzić do złej oceny sytuacji i ryzykownych zachowań. Jest to jeden z objawów alkoholizmu. Testy kognitywne i skany MRI wykazały, że obszar mózgu odpowiedzialny za rozumowanie, pamięć i wnioskowanie (hipokamp), kurczy się. Hipokamp kurczy się częściej u osób, które piją więcej niż cztery drinki, niż u osób niepijących. Jest to znak, że jesteś alkoholikiem.
Tolerancja na alkohol i ciało alkoholika
Alkoholizm jest definiowany jako zwiększone spożycie alkoholu dla relaksu i stymulacji. Alkoholizm jest wtedy, gdy ciało rozwija tolerancję na alkohol. Dlatego muszą spożywać więcej alkoholu, aby osiągnąć ten sam efekt. W skrajnych przypadkach, nadmierne spożycie alkoholu może spowodować zatrucie. Wątroba produkuje enzymy zwane deshydrogenazą alkoholową, która jest odpowiedzialna za wzrost tolerancji. Dzięki temu działanie alkoholu staje się mniej odczuwalne.
Nawet jeśli nie jesteś jeszcze uzależniony, wzrost tolerancji może mieć negatywny wpływ na twoje zachowania związane z piciem i inne konsekwencje zdrowotne, takie jak:
- Zwiększone spożycie alkoholu
- Możliwe uszkodzenie organów,
- Twoja wydajność jest tym, co cię definiuje.
- Może zmniejszyć skuteczność leków.
- Inne leki mogą być bardziej toksyczne niż one same.
- Istnieje ryzyko wystąpienia alkoholizmu.
Związki, alkoholizm i małżeństwo
Alkohol może często prowadzić do problemów małżeńskich, a nawet do końca małżeństwa. Na związek i dynamikę rodziny negatywnie wpływają kłamstwa alkoholika, brak komunikacji, a także jakość ich życia. Wielokrotne błagania partnera-alkoholika o zaprzestanie picia nie przynoszą pożądanego efektu. Osoba uzależniona kontynuuje picie, nawet po zakończeniu związku. W niektórych przypadkach problem może się pogłębiać. Alkohol może być używany do radzenia sobie z problemami w związkach. Alkoholizm może powodować zmiany osobowości. Osoba, z którą byłeś związany, nie będzie już istniała, dopóki nie poszuka pomocy.
Trudno jest utrzymywać związek z alkoholikiem. Często nie chcą oni współpracować przy rozwiązywaniu problemów. Twój dom staje się miejscem, gdzie królują kłamstwa, rozczarowanie i milczenie. Ludzie, którzy naprawdę chcą pomóc alkoholikowi, zwracają się po pomoc do profesjonalistów. Specjaliści pozwalają im dzielić się osobistymi doświadczeniami i dać upust swoim frustracjom wobec alkoholika.
Ich życie może być zrujnowane, jeśli nadal będą ignorować oznaki i zachowania alkoholika. Często tracą wszystko, co jest dla nich cenne. Swoim typowym zachowaniem mogą wyrządzić poważne szkody sobie i innym wokół siebie. Łatwo jest dostrzec szkodliwe skutki nadużywania alkoholu. Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że alkohol rujnuje jakość ich życia. Alkoholizm jest przewlekłą chorobą psychiczną, która powoduje, że traci się kontrolę nad swoimi myślami i działaniami. Ludzie, którzy piją alkohol częściej mają pewne cechy osobowości. Do najczęstszych należą:
- Niepokój i lęk – Alkoholicy częściej odczuwają ciągły niepokój i aby zarządzać swoimi emocjami, zwracają się ku alkoholowi.
- Zależność – Uzależnieni często mają problem z współuzależnieniem, a jeśli nie mają do kogo się zwrócić, sięgają po alkohol.
- Są impulsywni i łatwo wpadają w skrajne emocje.
- Perfekcjonizm – paradoksalnie to nie dążenie do perfekcji popycha w stronę alkoholu, ale poczucie porażki.
- Mają niższą tolerancję na negatywne emocje niż osoby zdrowe.
- Alkoholicy często mają niską samoocenę i kompleks niższości.
Niejednokrotnie na osobowość uzależnionych wpływają pewne wydarzenia z ich życia. Doradcy często skupiają się na wadach charakteru danej osoby podczas leczenia uzależnień. Dlatego też wiele ośrodków oferuje sesje doradcze i behawioralne, takie jak terapia poznawczo-behawioralna. Aby dowiedzieć się więcej o sobie i problemie, z którym się zmagasz.
Może to Ci się spodoba
Święto krakowskich policjantek, policjantów i pracowników
Dzisiaj (20 lipca br.) w Muzeum Lotnictwa Polskiego odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Święta Policji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Przybyli na nią m. in. pełniący obowiązku Komendanta Wojewódzkiego
39-letni sprawca śmiertelnego potrącenia pieszej, który uciekł z miejsca wypadku, został zatrzymany w pościgu przez policjantów OPP w Krakowie
Wczoraj, około godz.17:30 na ul. Potrzask w Krakowie doszło do wypadku śmiertelnego w którym zginęła piesza. Jak ustalili policjanci, 39-letni kierujący samochodem osobowym marki Opel Vectra w pewnym momencie utracił
Fałszywy ksiądz – próbował wyłudzić pieniądze
Policjanci z I Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali 60-letniego mężczyznę, który podszywając się pod osobę duchowną próbował pod jednym z kościołów w centrum Krakowa zebrać pieniądze. Oszust został ujęty przez
Pięknieją kamienice
O tym, że kamienice w Bielsku-Białej z roku na rok zmieniają swoje oblicze, nie trzeba mówić nikomu. Efekt sukcesywnych remontów widać gołym okiem. Warto jednak zauważyć, że w tym roku
Noc Muzeów w Komendzie Głównej Policji. Wśród uczestników policjant z Krakowa
Przed kilkoma dniami w Komendzie Głównej Policji odbyła się ”Noc Muzeów”. Bramy KGP otwarte były dla zwiedzających od godziny 18:00 do północy. Ilość chętnych była tak duża, że już na
Proces leczenia narkomani – poszczególne etapy
Jak wiadomo leczenie uzależnienia od narkotyków nie jest proste i zwykle trwa bardzo długi czas. W związku z rodzajem uzależnienia, możemy samo leczenie od narkomanii podzielić na różne etapy i
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!