Ach, co to będzie za park

Ach, co to będzie za park

Już teraz śmiało można napisać, że to będzie kompletna odpowiedź na potrzeby mieszkańców Bielska-Białej – przestrzeń łącząca różne funkcje: wypoczynkową, reprezentacyjną, ekologiczną i edukacyjną. O czym mowa? O Parku Włókniarzy wraz z placem Adama Mickiewicza. Lada dzień ruszy jego rewitalizacja – 18 maja wykonawca firma AKG Architektura Krajobrazu Sp. z o.o przejmie od miasta plac budowy.

To długo oczekiwana i można wręcz napisać wychuchana rewitalizacja. Pierwszy projekt zmian na terenach zielonych położonych między ulicą Partyzantów, 1 Maja a rzeką Białą był gotowy jeszcze w 2016 roku. Nie uwzględniał jednak wystarczająco ochrony zieleni, dlatego jego realizacja nie doszła do skutku. Drugi projekt powstał już w oparciu o zarządzenie prezydenta miasta wprowadzające Karty ochrony drzew i właśnie będzie realizowany. Miasto bardzo przygotowało się do tej inwestycji. Nie tak dawno z inicjatywy ogrodnika miejskiego róże z rabaty przed pomnikiem Adama Mickiewicza z placu imienia wieszcza można było adoptować. Miasto nie miało ich gdzie przesadzić, a dzięki akcji recyklingu kwiaty będą nadal cieszyć oczy.

Inicjatywa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem bielszczan, wiele krzewów róż trafiło do prywatnych ogrodów, ale było też kilkadziesiąt kwiatów, które będą teraz zdobiły miejsca publiczne, jak: ogród Domu Pomocy Społecznej Hospicjum przy ul. Armii Krajowej czy otoczenie siedziby jednego ze stowarzyszeń zajmujących się dziećmi z Zespołem Aspergera.

Słowo recykling w przypadku Parku Włókniarzy będzie jeszcze odmieniane przez wiele przypadków. Do ponownego użycia trafią bowiem i kosze z tego terenu, i ławki. Na uwagę zasługuje fakt, że odzysku doczeka się również kostka brukowa, z której ułożona jest jedna z alejek. Materiał będzie oczyszczony i użyty ponownie w innych miejscach, w zależności od potrzeb.

Jednym z głównych założeń obecnego projektu rewitalizacji parku, będącego wynikiem pracy i wielkiego zaangażowania wielu osób – zarówno projektantów, urzędników, jak i samych mieszkańców, którzy brali udział w konsultacjach społecznych – jest odtworzenie historycznego układu placu Adama Mickiewicza. Powstaną tam rabaty kwiatowe z przewagą róż oraz pojawi się nowa infrastruktura w postaci dwóch pergoli domykających plac od strony północnej i południowej. Pergole zostaną obsadzone wisterią – urokliwą, pnącą rośliną o przepięknych, intensywnych, wrzosowych kwiatach. Schody prowadzące do pomnika wieszcza doczekają się remontu.

Projekt przewiduje również bardzo potrzebne w tym miejscu przywrócenie rzeki miastu. W tej chwili dojście do rzeki Białej – wschodniej granicy parku jest ograniczone przez chaszcze, krzewy i inwazyjną roślinę o nazwie rdestowiec. Dostęp w wielu miejscach jest praktycznie niemożliwy i po prostu niebezpieczny. Po rewitalizacji ma się to diametralnie zmienić. Jak? Nad rzeką powstanie taras, na który będzie można wejść z poziomu chodnika. I to nie wszystko. Będzie też zejście bezpośrednio do rzeki schodami z siedziskami – tak żeby można było dotknąć wody. Warto dodać, że inwazyjny rdestowiec musi zostać usunięty aż z 1.324 metrów kwadratowych powierzchni parku, a właściwie brzegu rzeki. Zastąpią go śliwa tarnina, dzika róża i śnieguliczka biała.

Jednym z elementów samej rewitalizacji parku jest plac zabaw. Można chyba śmiało napisać, że będzie to jedno z pierwszych tak naturalnych miejsc do zabawy dla najmłodszych w naszym mieście. Plac zostanie wysypany drewnianymi zrębkami, wyposażony w drewniane urządzenia zabawowe oraz edukacyjne – między innymi lunetę do obserwacji ptaków czy szkło powiększające do obserwacji liści, ale też w skaczące dyski – platformy na sprężynach – tor przeszkód, huśtawkę dla dwojga czy strukturę wspinaczkową i inne. W sumie będzie to 11 urządzeń.

Jednak park to przecież przede wszystkim zieleń, a tej jest na tym terenie bardzo dużo. Aktualnie w Parku Włókniarzy rosną 474 drzewa i uwaga, aż 118 zostanie dosadzonych. Wśród nich będą lipy, platany klony, kasztanowce i graby. Po to aby zapewnić właściwy poziom bezpieczeństwa cztery drzewa będzie należało wyciąć. Żywotnik, kasztanowiec i wierzba są w złym stanie zdrowotnym, a jabłoń jest po prostu sucha. Wyciętych zostanie także osiem drzew kolidujących z inwestycją, w tym pięć klonów kulistych, klon jawor i wierzby mandżurskie.
Wrażenie robi liczba krzewów, która zostanie posadzona w parku. To aż ponad 6.000 krzewów, w tym berberysy, forsycje, jaśminowce, śnieguliczki, leszczyny, porzeczki i hortensje. Podobnie jest z bylinami. Tych będzie aż ponad 35.000 – goździków, ostróżek, ostnic, przetaczników, jeżówek, kokoryczy, bodziszków, orlików, miodunek, poziomek, parzydeł i barwinków.
Do roślin dołączy ponad 20 elementów ochrony fauny – to między innymi budki dla ptaków, nietoperzy i schronienia dla jeży, schronienia dla płazów oraz krzewy dla ptaków gnieżdżących się na ziemi.
Wykonawca prac budowalnych będzie musiał usunąć także 3.038 metrów kwadratowych kostki betonowej lub płyt betonowych i 4.700 metrów kwadratowych asfaltu. W zamian pojawi się 5.595 metrów kwadratowych nowych nawierzchni przepuszczalnych i trzy zdroje uliczne do poboru wody. Częścią dokumentacji jest projekt ochrony drzew, który określa sposób przeprowadzenia prac jak najmniej ingerujący w drzewostan parku. Nad inwestycją oprócz nadzoru z Urzędu Miejskiego prowadzony będzie zewnętrzny nadzór dendrologiczny.
Warto dodać również, że w parku rosną drzewa, wśród których siedem to pomniki przyrody. Mowa o skupieniu sześciu platanów klonolistnych i jednego rosnącego pojedynczo.

Projekt przewiduje także oczywiście nowe ławki, kosze na śmieci i oświetlenie. Wszystko bardzo stylowe.

Rewitalizacja parku jest realizowana w ramach projektu Aktywne przestrzenie – rewitalizacja terenów miejskich w Bielsku-Białej. Miasto pozyskało na ten cel 6.200.000 zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Park Włókniarzy jest ostatnim z listy do wykonania. Wcześniej zmodernizowane zostały parki przy ul. Zielonej i pomiędzy ulicami Zdrojową i św. Anny. Obecnie prace są prowadzone jeszcze w parku za Ratuszem.

Na czas rewitalizacji, wykonawca wprowadzi ograniczenia w korzystaniu z Parku Włókniarzy. O szczegółach poinformujemy wkrótce.

Rewitalizacja ma być gotowa w ciągu pół roku.

Źródło: Urząd Miejski w Bielsku-Białej

Previous 31. Bielskie Spotkania Teatralne za nami
Next Atemi na szóstkę

Może to Ci się spodoba

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Wczoraj przypadała  226. rocznica uchwalenia przez rząd Rzeczpospolitej Obojga Narodów pierwszej w Europie Ustawy Zasadniczej. Konstytucja 3 Maja była aktem prawnym, który w ówczesnej formie miał za zadanie łączyć, często

Funkcjonariusze odzyskali skradzionego we Francji mercedesa klasy S, wartego 0,5 mln złotych i zatrzymali sprawcę tej kradzieży z włamaniem

15 maja br. policjanci wydziału  do walki z Przestępczością Samochodową Komendy Miejskiej Policji w Krakowie uzyskali informację,  że  luksusowy Mercedes wart 522 tys. złotych, skradziony z francuskiej wypożyczalni aut ,może

Policjanci zalecają ostrożność przy zakupach w sieci

Wraz z rozwojem techniki i powszechnym  dostępem do sieci  klienci coraz częściej robią zakupy  przez Internet. Jak wszyscy wiemy, wiąże się to z możliwością zakupów  bez konieczności wychodzenia z domu.

Utrudnienia na autostradzie A4 w miejscowości Staniątki – w kierunku Krakowa

W związku z naprawą lewego pasa jezdni północnej autostrady A4 – wysokość miejscowości Staniątki na odcinku 400 metrów (od km 436+300 do km 436+700) w poniedziałek 7 sierpnia 2017r. od godz. 05:00

Małopolscy policjanci promują konkurs „Odblaskowa Szkoła” na naradach dla dyrektorów szkół podstawowych

W poniedziałek 28 sierpnia br. w kinie Kijów w Krakowie odbyła się narada dyrektorów szkół i placówek oświatowych województwa małopolskiego, organizowana przez Kuratorium Oświaty w Krakowie. W spotkaniu uczestniczyli policjanci

Zmiana na Słowackiego i Sienkiewicza

14 stycznia nastąpi zmiana systemu poboru opłat na parkingu u zbiegu ulic Juliusza Słowackiego i Henryka Sienkiewicza. Zamiast u parkingowego należność kierowcy uregulują w parkomacie. Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź