Zagrożenia zimą

Zagrożenia zimą

Zima to okres dla nas szczególny, czas korzystania z atrakcji na śniegu, wypoczynku podczas ferii, świątecznych spotkań z rodziną czy karnawałowej zabawy z przyjaciółmi. Niestety to także czas bardzo trudnych warunków atmosferycznych – wcześniej zapada zmrok, poruszanie po drogach wymaga większej ostrożności, a niska temperatura powietrza oraz niewłaściwa zabawa na śniegu czy lodzie może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Chcąc więc uniknąć zimowych zagrożeń, powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży:
• Zawsze informujemy rodziców lub opiekunów, gdzie wychodzimy, z kim i kiedy wrócimy.
• Bawmy się w grupie z innymi rówieśnikami, unikając miejsc ustronnych i ciemnych.
• Do zjazdów na sankach czy nartach wybieramy górki, które są z dala od ulicy, akwenów, czy rzeki.
• Jeżdżąc na nartach, zawsze ubieramy kask.
• Nie wchodźmy na zamarznięte jeziora, rzeki czy inne zbiorniki wodne.
• Nie rzucajmy soplami czy bryłami lodu, a bawiąc się śnieżkami, zachowajmy ostrożność.
• Nigdy nie oddalajmy się z osobami obcymi, osobom takim nie otwierajmy też drzwi domu czy mieszkania.
• Po zmroku nośmy odblaski, poruszajmy się chodnikiem, a w ostateczności lewym poboczem drogi. Przez jezdnię przechodźmy wyłącznie w miejscach oznaczonych.

W górach:
• Jeżeli wychodzimy w góry, oceńmy realnie swoje możliwości i umiejętności.
• Pamiętajmy o ubiorze adekwatnym do warunków atmosferycznych, które w górach mogą się błyskawicznie pogorszyć.
• Zadbajmy o odpowiednie wyposażenie i wysłuchajmy komunikatów o warunkach atmosferycznych.
• Poinformujmy najbliższych, gdzie i z kim się wybieramy.
• Warto również zadbać o ściągnięcie dostępnej darmowej aplikacji Ratunek, która w razie nagłej kryzysowej i nieprzewidzianej sytuacji, pozwoli ratownikom sprawnie i skutecznie ustalić aktualną lokalizację osób i, co za tym idzie, udzielić skutecznej pomocy.

Bezpieczeństwo na stokach
Wszystkim narciarzom i snowboardzistom policja przedstawia Dekalog Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS):
1. Poszanowanie dla innych osób. Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby.
2. Panowanie nad szybkością i sposobem jazdy. Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności oraz rodzaju, stanu trasy i warunków atmosferycznych.
3. Wybór toru jazdy. Narciarz jadący powyżej musi ustalić taki tor jazdy, aby nie zagrażać narciarzowi jadącemu poniżej.
4. Wyprzedzanie. Wyprzedzać można zarówno po stronie dostokowej, jak i odstokowej, po stronie lewej lub prawej, lecz wyłącznie w takiej odległości, która nie stworzy zagrożenia dla wyprzedzającego.
5. Ruszanie z miejsca i poruszanie się w górę stoku. Narciarz lub snowboarder korzystający z oznakowanej drogi zjazdu przy dołączeniu się do ruchu lub podejściu w górę stoku, musi spojrzeć w górę i w dół, aby upewnić się, że może to uczynić bez spowodowania zagrożenia dla siebie i innych.
6. Zatrzymanie na trasie. Należy unikać zatrzymywania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności.
7. Podchodzenie i schodzenie. Narciarz lub snowboarder musi podchodzić, lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.
8. Przestrzeganie znaków narciarskich. Każdy narciarz powinien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.
9. Zachowanie się w razie wypadku. W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu powinien udzielić pomocy poszkodowanemu.
10. Obowiązek ujawnienia tożsamości. Każdy narciarz, snowboarder, obojętnie czy jest sprawcą wypadku, poszkodowanym czy świadkiem, musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe.

Źródło: Urząd Miejski w Bielsku-Białej

Previous Silny sport młodzieżowy
Next Wygrana siatkarek

Może to Ci się spodoba

Chory leżący w domu – jak się przygotować?

Przyjęcie do domu osoby chorej, która wymaga stałej opieki i pozostaje w pozycji leżącej, jest wielkim wyzwaniem. Wymaga nie tylko przygotowania psychicznego, ale także odpowiedniego zaadaptowania przestrzeni mieszkalnej, aby zapewnić

Rozliczenie PIT 2016 przez Internet – to takie proste!

Wszystkie osoby osiągające w ciągu roku dochody muszą rozliczyć się z fiskusem. Można to zrobić w sposób tradycyjny, wypełniając właściwą deklarację w formie papierowej albo albo przesłać PIT internetowo. Rozliczenie

Ach, co to będzie za park

Już teraz śmiało można napisać, że to będzie kompletna odpowiedź na potrzeby mieszkańców Bielska-Białej – przestrzeń łącząca różne funkcje: wypoczynkową, reprezentacyjną, ekologiczną i edukacyjną. O czym mowa? O Parku Włókniarzy

Policjanci zalecają ostrożność przy zakupach w sieci

Wraz z rozwojem techniki i powszechnym  dostępem do sieci  klienci coraz częściej robią zakupy  przez Internet. Jak wszyscy wiemy, wiąże się to z możliwością zakupów  bez konieczności wychodzenia z domu.

Kolejne oszustwo „metodą na wnuczka”. Małopolska Policja przestrzega i apeluje o ostrożność

W ostatnim okresie czasu w Krakowie jak i na terenie Małopolski doszło do kolejnych prób wyłudzenia pieniędzy tzw. „metodą na wnuczka” modyfikowaną przez sprawców pod różne legendy (np.  „na syna/córkę”,

Kradł w firmie, w której był szefem

Policjanci z VI Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który z firmy, w której był kierownikiem ukradł 5 telefonów komórkowych. Mężczyzna został namierzony i zatrzymany przez policjantów z „szóstki”.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź